o nas regulamin poradnik kajakarza trasy spływów galeria cennik kontakt

Trasy Spływów | Spływ rzeką Śląska Ochla

Najlepszym okresem na spływ tą rzeką jest pora od marca do maja. W późniejszym terminie ze względu na niski stan wody może być to niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Spływ rzeką Śląska Ochla (długość trasy 22 km, czas ok. 5 godzin)

Śląska Ochla to niewielka rzeka w województwie lubuskim, uchodzi do Odry nieopodal miejscowości Bobrowniki, w sąsiedztwie rezerwatu Bukowa Góra. Rzeka stosunkowo płytka, meandrująca w przeważającej części wśród lasów i malowniczych pól. Interesujący nas odcinek, którym będziemy spływali, zaczyna się w miejscowości Kiełpin. Rzeka w tym miejscu ma szerokość ok. 7 m.

Po przepłynięciu ok. 5 km docieramy do miejscowości Barcikowice, gdzie rzeka na krótkim odcinku robi się nieco węższa. Jej nurt meandruje głównie przez lasy. Na odcinku tym możemy natrafić na parę przenosek spowodowanych przewróconymi drzewami. Po drodze mijamy przyczółki po startych jazach i kilka mostków, pod którymi płyniemy bez żadnych trudności. Po następnych kilku kilometrach kończy się odcinek leśny i dalej prostym odcinkiem aż do wiaduktu z trasą S-3. Kolejnym etapem spływu będzie przepłynięcie przez miejscowości Zakęcie i Konradowo.


Do zakończenia spływu pozostaje jeszcze około 1 godz.30 min. Jednakże, aby kontynuować trasę należy wybrać jedną z dwóch opcji:

- wysiąść z kajaków na wysokości miejscowości Otyń, gdzie załadujemy sprzęt na przyczepę i przewieziemy ok. 2 km - na kolejny etap spływu,

- dopłynąć do jazu piętrzącego wodę i przenieść kajaki. Trasę spływu kontynuujemy dalej przez następne 5 km, aż do zalewu Odry w Bobrownikach.

Rzekę Śląską Ochlę od zalewu Odry dzieli śluza z zabytkowymi i potężnymi wrotami, między którymi przepływamy kierując się w stronę zalewu. Następnie w prawo w kierunku widocznej Stacji Pomp, gdzie zakończymy trasę spływu.

Uwaga!
Podczas spływu możemy natrafić na powalone drzewa, pod którymi trzeba będzie ostrożnie przepłynąć. Wówczas należy pamiętać, aby wiosła ułożyć wzdłuż kajaka i pochylić się mocno do przodu. Pod żadnym pozorem nie należy zapierać się wiosłami o przeszkodę, gdyż w ten sposób możemy je złamać i doznać obrażeń lub skaleczeń ciała.

Pogoda Nowa Sól z serwisu

 

Copyright 2013 Kajakowe Przygody o nas | regulamin | poradnik kajakarza | trasy spływów | galeria | cennik | kontakt
napisz wiadomość